Проучете този доклад за отглеждане на грозде

За подложка се използва обикновено пръчка, която е засадена преди две години.

Една от важните задачи на почвообработката е унищожаване на плевелната растителност. Плевелите се явяват сериозен конкурент на лозовото растение по отношение на влагата, хранителните вещества, светлината и топлината.

А в районите, където не се загрибват, се прави изораване късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите.

Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.

Освен това трябва да се има предвид, че при лозите и асмите бавно зарастват различни наранявания

Вижте кои грешки се смятат за най-опасни според експерти от Института по лозарство и винарство в Плевен

Това води до трудна превенция на болестите особено през лятото, до прекомерно слънчево огряване и създаване на неблагоприятни условия за узряване на гроздето.

Поливни с-ми Моторни помпи за вода Дизелови моторни помпи

Друг метод за съхранение на джибрите е покриването им със слама и замазването им с кал, като отгоре отново се нанася пласт пясък. Този пласт ще запълни появилите се пукнатини в замазката.

Поради тези причини оранта трябва да се прилага ограничено – при силно заплевеляване с коренищни плевели, при продължителни повърхностни обработки, след наторяване с оборски тор.

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Останалата част от лозата не трябва да бъде твърде голяма, но все пак се оставя, защото тя е застраховка, която ще позволи на растението да се възстанови в случай на увреждане на младия прираст - тази застраховка не трябва да бъде прекомерна.

За добро разрохкване могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни или с плоскорезни лемежи.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата лозя едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Проучете този доклад за отглеждане на грозде”

Leave a Reply

Gravatar